Başkandan Mesaj

baskan

HMC Naturel Ltd. Şti.’yi halkımızın sağlıklı ve kaliteli gıdalara ulaşabilmesi için amacıyla kurduk. Başlıca ürünlerimizden olan Kapari’yi, Çorum Dodurga’da yetiştirmemizin nedeni bizlere göre oldukça aşikârdır. Çünkü Osmanlı’da Saray eşrafının yıllık Kapari tüketimlerinin tamamının Çorum bölgesinden seçilmesinin nedeni diğer bölgelere göre hem daha lezzetli hem de daha kaliteli olmasıdır.

7500 yıl öncesine kadar ismi bilinen ve tüketilen bir ürün olan kapariyi Avrupa bu topraklardan öğrenmiştir. Doğal olarak yetişme imkanı bulduğu ve kalite olarak da Avrupa kaparilerinden daha lezzetli ve güzel olduğu halde Türkiye’nin bu bitkiye yeteri kadar önem vermemesi gerçekten üzücüdür. Nitekim bazı makamlarca hazırlanan bilgilendirici broşürlerde, ‘Kaparinin yeteri kadar tüketilmemesinin beslenme alışkanlarına uymadığı’ şeklinde bir not düşülmüştür. Oysa kapari gerek yapılan turşusu ile olarak gerekse tadı ve aromasından beslenme alışkanlıklarımızla örtüşmektedir.

Buradan yola çıkarak kapari yetiştiriciliğinde kalite ve verimin bir araya geldiği topraklar olan Dodurga’ya ektik. Temel amacımız burada hem bölge halkına örnek olmak hem de Türkiye’nin bir vitamin deposu olan bu gıdayı daha fazla tüketmesini sağlamaktır.

Sağladığımız kaliteyi sizlerde Çorum Dodurga’ya kadar gitmeden görebilmeniz için İYİ TARIM UYGULAMALARI sertifikalarıyla belgeledik. Ürün portfolyömüzü geliştirmek için yeni adımlar atmaktan çekinmedik.

Üretim ve analiz aşamalarının sona gelmesiyle birlikte, ürünlerimizi tüketime sunmanın heyecanı ve güveni içerisinde ilerlemeye devam etmek istiyor, bunun için çalışıyoruz.

Başarımız tüm bölgenin olacaktır.

This post is also available in: İngilizce