HMC Naturel Çiftliği olarak şirketimizin temel amacı yetiştirdiği bitkileri sağlıklı ve kaliteli koşullarda, Dünyada ve Türkiye’de bir kalite simgesi olan ‘İYİ TARIM UYGULAMALARI’ ‘GLOBAL GAP’ ve ISO çerçevesinde değerli tüketicilere sunmaktır.

Sürekli gelişmekte olan gıda sektörünün rekabetçi yapısını iyi biliyor ve ürün portfolyömüzü bu bilgiler dâhilinde geliştirip piyasaya sunmak için büyük heyecan duyuyoruz. Nitekim 2011 yılında başladığımız kapari yetiştiriciliğini 2015 yılında çeşitlendirmeye karar verdik. Gelen taleplere ve Pazar payı konusunda gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki’ için yeni yatırımlar yapma konusunda karar kıldık. Dünya’da 150 Milyar Dolarlık bir hacmi sahip olan Tıbbi ve Aromatik Bitki sektöründe Türkiye’nin daha aktif yer alması konusunda Tarım Bakanlığı ve İl Tarım Müdürlükleriyle görüşmeler gerçekleştirdik ve ortak bir eylem planı oluşturduk. Bu eylem planına göre, tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, işlenmesi ve pazarlanması konuları stratejik öneme sahip ürünleri başlığı altında değerlendirildi.

HMC Naturel olarak ilk hedefimiz ülkemizde yetişen ve ticari değere sahip ürünlerin tamamının gen haritasını ortaya çıkarak ‘kültür’ düzeyinde üretime geçmesini sağlamaktır. Doğada vahşi toplamaya sahip olan endemik ve tıbbi bitkilerin tarıma ve ekonomiye kazanıdırılması amacıyla çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle İl Tarım Müdürlükleri aracılığıyla yaptığımız protokoller ve sözleşmeler bu konuda ciddi yol olmamıza olanak sağladı ve Anadolu çiftçisinin de ön yargısının kırılmasına sonuç oldu.

 

This post is also available in: İngilizce