Anadolu insanının yüzyıllar önce tanıştığı ve sayısız alanda kullandığı Kapari veya o zaman ki adıyla ‘Gebre’ günümüzde artık popülerliğini yitirmiştir. HMC Naturel olarak ilk dönem amaçlarımızdan birisi olan, Kapariyi gerek toplum sağlığı açısından gerekse kültürel açıdan gündelik hayatımızın bir parçası olmasını sağlamaktı. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde bu amacımızı gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

HMC Naturel olarak özellikle 2015 yılından sonra yapmış olduğumuz yeni yatırımlar ile ülkemizin tarım politakasının belirlenmesinde önemli bir rol oynadığımızı büyük bir gururla söyleyebiliriz. Konuyla ilgili yaptığımız çalışmalar ve sürdürmekte olduğumuz projeler ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği giderek artacaktır.

Tıbbi ve Aromatik bitkilerle ilgili kazandırmak istediğimiz bir diğer konu da bunun sosyal bir yönünün olduğudur. Özellikle Anadolu’da kadınları hedef alan bir yetiştiricilik politikası gütmekteyiz. Çiftçilerimizi özellikle kadın çiftçilerden seçip, kendi gelirlerini oluşturmasına aracılık etmek istiyoruz. Bu kapsamda Kayseri İl Tarım Müdürlüğü aracılığıyla yaptığımız çalışmada kadın çiftçilere yaklaşık 50.000 Adet tıbbi ve aromatik bitki fidesi ücretsiz olarak dağıtıldı. Özellikle kadın çiftçilerin bu 50.000 Adet fideden her yıl en az 120.000 TL gelir elde etmesi hedeflenmektedir.

Yürütmek olduğumuz bütün projelerde toplumsal kalkınmayı ve gelir seviyesinin yükselmesini hedefleyen HMC Naturel, bu vizyonuyla Anadolu’da yerel halktan ve çiftçilerden de taktir kazanmıştır.

This post is also available in: İngilizce