Hakkımızda

HMC Naturel’i 2011 Yılında kurarak bu toprakların verdiği ürünlere bütün halkımızın aynı mesafede olmasını istedik. Özellikle bölgede ön plana çıkan kapariyi bölgeye yeniden kazandırmak istedik. Çünkü Osmanlı’nın kapariyi Çorum Dodurga bölgesinden temin ettiğini, bunu da ekstra maliyetlere katlanarak yaptığını biliyorduk. Bölgenin coğrafi yapısı ve yetiştirilen tarım ürünlerine (çeltik gibi) bakıldığında kaparinin bu bölgede bu kadar verimli yetişmesi heyecanımızı giderek arttırdı.

HMC Naturel olarak özellikle 2015 yılına kadar kapari yetiştiriciliğine ağırlık vermiştik; ancak gelen talep neticesinde tıbbi ve aromatik bitkilere yeni yatırımlar yapmaya karar verdik. Bu yatırımlar sonucunda yeni nesil modern seralar kurularak öncelikle tıbbi ve aromatik bitkilerin fidesini yetiştirmeye başladık. Yetişen fideler yılın en uygun zamanlarında dikilerek hasat için gerekli hazırlıklar yapıldı.

Bu kapsamda tıbbi ve aromatik bitkilere ilişkin tecrübeleri HMC Naturel’de hızla hayata geçirdik. Ürünlerin kurutulmasında ısı ve nem kontrollü ‘gıda kurutma makineleri’ kullandık. Sonuç olarak bugün 50’nin üzerinde çiftçiyle, 3 ilde sözleşmeli tarımın temellerini atmış olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.

Dünden bugüne HMC Naturel tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda Türkiye’nin tarım politikasında belirleyici rol oynamaktadır. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı, aktif ve girişken İl Tarım Müdürlük’lerinin projesini hazırladığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı’na bağlı, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın finansını sağladığı projelerle, HMC Naturel daha fazla çiftçiyle ulaşmaya devam etmektedir.


HMC Naturel ile isteyen herkesi yılın 12 ayı kaliteli ve sağlıklı gıda ürünleriyle tanıştırıyoruz. Sağlıklı ve ısı kontrollü sistemlerde kuruttuğumuz meyve ve sebzelere ulaşabilir aynı zamanda Osmanlı'nın kapari deposu olan Çorum Dodurga'da yetişen özel Kaparinin kalitesiyle tanışabilirsiniz.