Aromatik Bitki

Tıbbi ve Aromatik Bitki Fidesi ve Üretimi

* HMC Naturel Türkiye’de sadece tıbbi ve aromatik bitki fidesi üretme alanına yoğunlaşmış tek üreticidir. Tıbbi ve Aromatik bitkilerin Dünya’da pazar gücü oldukça fazladır. Dolayısıyla HMC Naturel’de Türkiye’de tarım politikalarının belirlenmesine öncü olmayı hedeflemektedir.

* Tıbbi ve Aromatik bitkiler, aynı zaman Itri (Itrı) Bitkiler, Hoş Kokulu Bitkiler, Faydalı ve Itri (Itrı) olarak bilinmektedir. Bu noktada yaşanılan bir karmaşa olarak bu alanda endemik bitkilerle aromatik bitkiler karıştırılmaktadır. Itri bitkiler denildiğinde endemik bitkilerin gelmesi tamamen bir yanlış olmakla birlikte ikisi birlikte bir tamamlayıcıdır. Çünkü Türkiye’de yaklaşık 3750 adet Endemik Bitki türü bulunmaktadır. Yani bu demek oluyor ki sadece Türkiye’de yetişen 3750 Bitkinin büyük bir bölümü tıbbi ve aromatik bitki olabilir. Bu bitkiler içerisinde hiç bilinmeyen, tanınmayan, çalışma yapılmamış, tıbbi faydalarının olup olmadığı bilinmeyen bitkiler olduğu gibi, bazılarının da ne kadar faydalı, nelere iyi geldiği, nerelerde yetiştiği gibi oldukça ciddi çalışmalar yapılmıştır.

* Türkiye’de yetişen bitkiler böyle iken, Dünya’da endemik bitki türü bakımından ülkemizin oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, Avrupa’nın tamamında 2.750 olan endemik bitki sayısının tamamından daha fazla endemik bitkiye sahiptir Türkiye. Türkiye’de bu anlamda üzerinde bulundurduğu potansiyelin farkında değildir. Eğer toprağın altındaki petrolü çıkarmaya çalıştığımız kadar, toprağın üzerindeki zenginliğin farkına varmaya çalışsaydık bugün ülkemizdeki refah ve sağlık bulunduğumuz durumdan çok ileride olurdur.

* Tıbbi ve Aromatik bitkilerin en önemli yanı iyileştirici özelliğe sahip bitkiler olmasıdır. Dünya’nın hiçbir yerinde ‘iyileştirici değildir, destekleyici üründür’ lafını bu tip ürünlerde göremezsiniz. Özellikle Aromatik bitkilerin anavatanı olarak kabul edilen ve bitkilerle tedavinin uygulandığı Çin’de son derece ilerlemiştir. Öyle ki bitkilerle tedavi eden geleneksel hastanelerin sayısı, modern tıb hastanelerini geçmiştir. Buradan da anlaşılabileceği gibi hastaneler iki türdür. Birincisi geleneksel eski Çin tıbbının uygulandığı, köklü ve birikimli gelen yöntem, ikincisi ise modern tıb.

* Dünya’da doktorların hastalarına yazdığı reçetelerde, aromatik bitkilere yönelim hızla artmaktadır. Bu oran Almanya’da yüzde 60, Japonya’da yüzde 75, Çin’de ise yüzde 90’lardadır. Hatta bu konuda Çin bütün dünyada öncü durumdadır.

* Ülkemiz de 2023 yılı hedefleri kapsamında Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliğini hızlandırmaktadır.

* Çeşitli illerimizde İl Tarım Müdürlükleri ve Kalkınma Ajanslarıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde büyük bir çiftçi potansiyeline ulaşmış bulunmaktayız.